OPIS OKIĆA
Prvi je Okić uveo u literaturu Ivan Kukuljević Sakcinski kada 1864. godine na desetak stranica opisuje njegovu prošlost, ali što je za nas još važnije, on nam daje i prvi opis tadašnjeg stanja njegovih struktura, za koje odmah na početku kaže da su "ostaci jednoga između najstarijih gradovah zemlje Hrvatske", a malo dalje napominje kako "nema sumnje da je stajao još u vrijeme hrvatskih narodnih vladarah".
Grad opisuje onako kako ga posjetitelj doživljava u svom kretanju od podnožja prema vrhu brijega: "Kad si došao do podnožja okićkoga brda, prikazuje ti se grad u različitoj slici. Dočim sa iztoka vidiš samo jednu golu stijenu, a sa zapada samo pobočno krilo gradsko, sa nekoliko prozornih rupah, širi se sa juga zidina gradska, gornja i dolnja, u čitavoj svojoj duljini, te je brane sa sjevera tvrde ograde, koje se u viečne skaline tako upiliše, da se sada već ni nezna što je zid, što li skalina. Kad se uzpeš gore do gradskih prostorijah sa zapadne strane, dodješ najprije do pukotine zida gdje su niegda mogla biti vanjska vrata gradska. Tu nalaziš sve na okolo zidovje i zidine u kojih bijahu, kako priča puk, od zdola staje i konjušnice, a od sgora stražarnice. Preko uzkoga slaboga mosta, pod kojim se jazi prostor od više stotinah hvatih dubine, dodješ do mjesta gdje bijaše studenac ili česma, a kad si se uzpeo do vrha zidinah, stupiš kroz obli svod na okrugli prostor gdje stajaše gradska kapela.
Sav Zagreb zajedno sa Medvedgradom i Susjedgradom leži pred tvojim očima. S daleka se modre moslavačke i kalničke gore, dočim na sjeveru tamna zagorska Ivanščica. Iz kapele okreneš prema jugu te se uzpneš preko ruševinah u poveće, još višje prostorije gradske. Tu bijahu negdašnji gospodarski stanovi, ali ne možeš razabrati više njihovo unutarnje ratredjenje, jer ostavši zidovi dopiru samo do prvoga poda od kojega se vide rupe i ostaci tramovah, a sve što je bilo gore porušeno je sada. U zidinah vidiš još neke tragove uzkih oblih prozorah romanskoga stroja, pa nekoliko rupah od preostalih puškarnicah. Popriečni, nepravilni zidovi oštetjeni su sasvim, a sjeverni glavni zid bolje je sačuvan negoli južni."
Kukuljeviću se ne smije zamjeriti zbog nekih netočnosti koje su kasnije nekritički prihvaćene. Onaj tko pročita njegov opis kapele, ostat će iznenađen kada dođe na Okić, budući da će očekivati centralni prostor, nekada nadsvođen, a zateći će pravokutnu lađu s ostacima polukružna svetišta. Očito se njegov opis kapele tiče maloga svetišnog prostora, a oblim svodom nazvao je otvor trijumfalnog luka ili možda tada još postojeću polukupolu svetišta. Netočnosti ima i pri opisu unutrašnjosti grada, čiji su zidovi i danas bolje očuvani nego što bi se to moglo zaključiti iz njegovih riječi.
Emil Laszowski krajem 19. stoljeća u časopisu "Prosvjeta" donosi povijesne prikaze niza plemićkih gradova pa i Okića. Za njega "bez sumnje je grad Okić sa svojim teritorijem za vrijeme samosvojne hrvatske države sačinjavao posebnu župu u predjelu među Kupom i Savom", čime je, kao i ranije Kukuljević, naglasio njegovu izuzetnu starost. Sažeto i točno opisuje grad koji "bijaše sagađen na osnovi savinutog paralelograma sa trouglatom kulom na zapadnom ćošku". Upućuje na "tragove velike cisterne", za gradsku kapelu kaže da "ova bijaše četverouglasta sa oblim svetištem a stoji na strmoj kamenoj litici iznad duboka ponora". Za gradsku jezgru piše da od nje "stoje samo vanjske zidine, dok su poprečne porušene... Od prozora tek razabiremo nepravilne rupe, a po zidu vidi se množina puškarnica. Zidovi su debeli do 2 metra, i dosta visoki. Sjeverni je zid najbolje sačuvan, prem je na mnogo mjesta raspucao". Iz njegova se opisa može zaključiti da se današnje stanje okićkih zidina vrlo malo razlikuje od onoga kakvo je bilo krajem 19. stoljeća.
Tek će Gjuro Szabo objaviti prvi shematski tlocrt Okića. Netočno je prikazao gornji dio grada, dok donji nije ni nacrtan, ali ga u opisu spominje kad kaže "tu je svakako bila stražarnica, koja se je sastojala od tri prostorije jedna do druge". U literaturu unosi zabunu kada za vodospremnicu kaže da je to "okrugla kula od koje se razabiru tek fragmenti" dok je u tlocrtu prikazuje odvojeno od grada i u pogrešnom odnosu prema gradskoj jezgri. Ta pogreška koju je učinio Szabo, misleći za vodospremnicu da je kula, ulazi u enciklopediju. Za glavni dio grada smatra kako je "bio dosta malen, morao je biti znatnije visine, ali se od zida premalo sačuvalo, da bi se išta točnije moglo odrediti, tek se opaža fragment poprečnog zida, koji je grad dijelio u dvoje". Čitatelj će, kao i kod Kukuljevića te Laszowskog, čitajući Szabov opis pogrešno steći dojam da su zidovi Okića sačuvani u znatno manjoj visini i količini nego je to u stvarnosti. Tako će kapelu, jednu od najbolje očuvanih uopće među našim plemićkim gradovima, opisati riječima: "Sazidana je na malom zaravanku brijega, imala je polukružnu apsidu s koje se danas - tek su temelji sačuvani - vidi daleko do Zagreba".
U želji da skrenem pozornost na ozbiljna oštećenja najosjetljivijih dijelova okićkih struktura, posebno temelja južnog zida, te da se što hitnije pokrene pitanje njegove zaštite, opisujem stanje njegovih struktura, a više pozornosti posvećujem pojedinim njegovim dijelovima.